BOYS BASKETBALL

MVC

HOLMEN 74, AQUINAS 63

Holmen 34 40 — 74

Aquinas 30 33 — 63

HOLMEN (9-12, 4-7): Craig Newsome Jr. 17, Jacob Clements 2, Robert Hart 2, Jimmy Gillespie 23, Cameron Weber 11, Kevin Koelbl 3, Sawyer Philips 15, Tatum Grass 1.

AQUINAS (10-10, 3-7): Jake Savoldelli 8, Conley Malone 13, Brandon Merfeld 28, Randy Jacobson 14.

TOMAH 54, ONALASKA 50

Tomah 25 29 — 54

Onalaska 17 33 — 50

TOMAH (13-7, 6-4): Trey Gnewikow 12, Kyle Kroener 13, Mason Brandt 2, Mason Gerke 3, Josh Dahlke 16, Trevor Shutter 8.

ONALASKA (18-2, 10-1): Hank Olson 2, Carson Arenz 10, Tyrell Stuttley 13, Sam Kick 3, Noah Skifton 15, Gavin McGrath 1, Jonathan Flanigan 6.

CENTRAL 72, SPARTA 59

Central 35 37 — 72

Sparta 29 30 — 59

CENTRAL (18-2, 9-1): David Hayden 17, Deandre David 2, Terrance Thompson 4, Jordan Davis 10, Johnny Davis 24, Charlie Masewicz 2, Noah Parcher 13.

SPARTA (4-17, 0-12): Alex Burke 5, Nick Church 14, Raymond Brown 4, Jayden Raymer 8, Jacob Burchardt 3, Wesley Yahnke 7, Bryce Edwards 10.

DAIRYLAND

MELROSE-MINDORO 72, LINCOLN 45

Melrose-Mindoro 31 41 — 72

Alma Center Lincoln 19 26 — 45

MELROSE-MINDORO (x-x, x-x): Patrick Corcoran 8, Connor Christopherson 9, Brett Gerdes 6, Drew Blaken 20, Victor Ponterio 2, Andrew Scafe 9, Andrew Antony 5, Payton Corcoran 2, Eli Aacen 2, Jimmy Polenz 9.

ALMA CENTER LINCOLN (5-13): Mason Lucas 9, austin Calkins 1, Ethan Breheim 24, Justin Rowekamp 6, Mitchell Olson 5.

THREE RIVERS

CALEDONIA 86, WABASHA-KELLOGG 62

Caledonia 54 32 — 86

Wabasha-Kellogg 27 35 — 62

CALEDONIA (18-3, 11-2): Eli King 8, Riley Gavin 11, Austin Heim 2, Casey Storlie 3, Tate Meiners 2, Noah King 10, Marten Morem 12, Owen King 4, Noah Kearney 12, Sam Barthel 11, Arick Bauer 11.

WABASHA: Jaxon Mickoy 20, Nick Meyer 3, Alex Avilez 3, Luke Bergan 3, Zach Kjeseth 26, Max Bergan 2, Max Kuntz 2, Mason Kuntz 3.

NONCONFERENCE

WESTBY73, BROOKWOOD 65 (OT)

Brookwood 38 25 2 — 65

Westby 36 27 10 — 73

BROOKWOOD (14-5, 7-4): Robert Kunitz 31, Lucas Sommerfeldt 5, Garret Gerke 3, Orrie Maurhoff 17, Kaden Laufenburg 6, Jessie Ruchheim 3, .

WESTBY (3-16, 1-8): Sam Strangstalien 25, Griffin Grass 9, Alex Gluch 10, Joe Armbruster 12, Ryan Daines 15, Devon Nelson 2.

BANGOR 93, BLAIR-TAYLOR 49

Blair-Taylor;26;23;—;49

Bangor;51;42;—;93

BLAIR-TAYLOR (8-11): Tyler Kirchner 8, Josh Olson 3, Alex Reismann 9, Nick Shepherd 4, Matt Waldera 1, Logan Smith 4, Kyle Steien 18, Dakota Garrett 2.

BANGOR (18-1): Caleb Miedema 14, Trevor Jones 5, Ethan Jacobson 4, Adam Tallman 3, Connor Zager 2, Drew Johnson 8, Theo Muellenberg 2, Jaymeson Freit 2, Luke Reader 8, Hank Reader 2, Cade Amborn 12, Grant Manke 19, Zane Langrehr 2, Garrett Krueger 10.

COULEE CHRISTIAN 72, WESTON 29

Weston 16 13 — 29

Coulee Christian 35 37 — 72

COULEE CHRISTIAN (9-9): Jesse Miller 16, Eric Chen 2, Jordan Wilkens 5, Will Davis 5, Tim Heberlein 20, Eric Katsma 14, Braeden Keeney 4, Parker Knope 5.

WESTON: Wilson 3, Boland 8, Schmitt 9, Von Coutter 2, Gruber 3, Conner-Bauer 1, Jasper 2.

DE SOTO 56, VIROQUA 32

De Soto 32 24 —56

Viroqua 15 17 —32

DE SOTO (15-4, 10-2): Caden Pedretti 8, Dylan Chapes 10, Carter Steger 6, Tony Boardman 3, Evan Overby 2, Briggin Beck 3, Grant Chapes 12, Isaiah Zink 10, Brock Venner 2.

VIROQUA (3-16, 2-8) : Jared Anderson 3, Andrew Wedwick 9, Steve Dehl 6, Anthony Rappel 2, Christian Schneider 3, Dawson Swenson 5, Sam Soner 4.

OTHER SCORES

Bangor 93, Blair-Taylor 49

Independence 63, Alma/Pepin 24

Eau Claire Immanuel 75, Gilmanton 61

Whitehall 70, Augusta 69 (OT)

GIRLS BASKETBALL

MVC

ONALASKA 65, TOMAH 47

Tomah 26 21 — 47

Onalaska 39 26 — 65

TOMAH (13-9, 5-7): Reis Derousseau 18, Madison Lindauer 13, Madisyn Brey 9, Lindsey Conway 6, Abigail Wagenson 1.

ONALASKA (19-3, 10-2): Emma Gamoke 14, Kenzie Miller 14, Lexi Miller 11, Olivia Gamoke 10, Jalyn Dobbins 8, Molly Garrity 5, Mariah Wick 3.

CENTRAL 48, SPARTA 38

Sparta 22 16 — 38

Central 23 25 — 48

SPARTA (7-15, 3-9): Callie Ziebell 21, Brielle Savor 2, Rorie Marx 5, Laney Schell 6, Carly Muller 4.

CENTRAL (9-13, 5-7): Maddie Trussoni 6, Sophie Leinfelder 25, Heather Opitz 8, Whitney Mislibecek 1, Ava Parcher 2, Beth Meyers 4, Grace Amundson 2.

AQUINAS 69, HOLMEN 51

Aquinas 29 40 — 69

Holmen 18 33 — 51

AQUINAS (21-0, 11-0): Jessa Peterson 3, Taylor Theusch 6, Megan Scheidt 5, Lexi Donarski 16, Whittni Rezin 17, Madessa Collins 6, Kyah Steiner 7, Courtney Becker 9.

HOLMEN (12-10, 7-5): Sydney Jahr 2, Savannah King 5, Brooklyn Paulson 13, Caitlin Young 14, Kylee Jostad 2, Haley Valiska 7, Sam Ertz 2, Kendra Leis 6.

COULEE

WEST SALEM 61, WESTBY 25

Westby 9 16 — 25

West Salem 39 22 — 61

WESTBY (8-13, 5-6): Lexi Crume 3, Kenzie Von Ruden 8, Miranda Del Medico 2, Molly Stenslien 4, Macy Stellner 2, Grace Hebel 4, Alayna Winterfield.

WEST SALEM (16-6, 10-2): Brooke Bentzen 6, Abbie Niemier 8, McKenah Olson 14, Haylee Gilster 7, Kara Gaughan 2, Justine Rich 11, Mya Jacobson 9, Emily Steele 2, Mel Weigel 2.

ARCADIA 40, BLACK RIVER FALLS 30

Arcadia 22 18 — 40

Black River Falls 15 15 — 30

ARCADIA (13-8, 8-3): Mercedes Romo 3, Chloe Halverson 8, Anika Anderson 8, Abby Suchla 4, Hannah Suchla 4, Lindsey Sendelbach 13.

BLACK RIVER FALLS (0-21, 0-11): Katie Dobson 9, Abby Ross 7, McKenna Dutton 4, Zyanna Deloney 3, Miyako Deloney 2, Asia Rave 5.

SCENIC BLUFFS

BANGOR 57, BROOKWOOD 38

Bangor 30 27 — 57

Brookwood 24 14 — 38

BANGOR (17-3, 13-0): Ariana Hundt 8, Ashlie Lockington 7, Alea Fortier 6, Elizabeth Nicolai 11, Emma Wittmershaus 8, Jaclynn Freit 13, Courtney Oesterle 4.

BROOKWOOD (19-2, 11-2): Amy Berg 2, Angel Brueggen 8, Allyson Nelson 10, Cassidy Green 3, Lydia Madrigal 11, Ellen Marriott 4.

CASHTON 65, HILLSBORO 56

Hillsboro 25 31 — 56

Cashton 32 33 — 65

HILLSBORO: Crandall 12, Fanta 9, Hunson 2, Johnson 33.

CASHTON (9-12, 7-6): Bri Wanek 2, Allison Brownell 2, Odessa Hemmersbach 6, Olivia Hemmersbach 4, Hailey Huntzicker 11, Ally Peterson 12, Shelby Hanson 15, Olivia Meyers 2, Adelynn Hyatt 1.

THREE RIVERS

CALEDONIA 72, WABASHA-KELLOGG 40

Wabasha-Kellogg 20 20 — 40

Caledonia 44 28 — 72

WABASHA-KELLOGG: Ellie Sholing 14, Maddy Meyer 2, Anna Schneider 4, Alana deAngel-Edelbach 7, Sara Yager 4, Morgan LaVigne 2, Elizabeth Avilez 7.

CALEDONIA (19-5, 16-0): Brooke Stemper 3, Anna Mauss 3, Kaitlin Conniff 14, Amber Conniff 8, Ashley Schroeder 12, Jenna Twite 4, Katie Tornstrom 6, Clare Kasten 4, Heidi Bolduan 8, Eva Welscher 6, Lyza Hoscheit 6.

SWC

PRAIRIE DU CHIEN 30, RIVER VALLEY 26

Prairie du Chien 10 20 — 30

RV 10 16 — 26

PRAIRIE DU CHIEN (10-10, 4-4): Britta Sagedahl 2, Ella Hager 7, Makenzie Knapp 4, Macy Banasik 3, Gabby Ritchie 12, Hope Meyer 2.

RIVER VALLEY (5-16, 1-8): Sophie French 2, Tianna Gruber 6, Ali Hoffman 5, Emily Briehl 5, Riley Feiner 8.

NONCONFERENCE

C-FC 55, ONALASKA LUTHER 45

C-FC 28 27 —55

Ona. Luther 18 28 —46

C-FC (16-6, 12-3): Lexi Schmidtknecht 10, Karen Scharlau 3, Melani Skroch 7, Emily Rivers 8, Lexy Peterson 15, Dacotah Rollinger 2, Isabelle Ostrem 2.

ONALASKA LUTHER (8-13, 4-8): Kaitlyn Kennedy 29, Allison Beagle 5, Cynda Protsman 3, Grace Manke 7, Skylar Kasten 2.

OTHER SCORES

Mauston 42, Weston 36

La Crescent 51, Mabel-Canton 43

BOYS HOCKEY

WIAA REGIONAL QUARTERFINALS

Altoona co-op 4, Black River Falls co-op 3

Sauk Prairie co-op 8, Viroqua co-op 0

Baraboo co-op 6, Sparta 2

DeForest 5, Tomah 4 (OT)

WRESTLING

WIAA TEAM SECTIONALS

DIVISION 1 AT MAUSTON

Holmen 38, Waunakee 15

DIVISION 2 AT VIROQUA

Championship

Melrose-Mindoro/G-E-T 31, Lodi 30

Semifinals

Melrose-Mindoro/G-E-T 46, Evansville/Albany 24

Lodi 38, Prairie du Chien/Wauzeka 33

DIVISION 3 AT ROYALL

Championship

Fennimore 43, Darlington/Black Hawk 25

Semifinals

Darlington/Black Hawk 57, Aquinas 15

Fennimore 67, Brookwood 6

0
0
0
0
1

Assistant Sports Editor

Todd Sommerfeldt has covered sports for the La Crosse Tribune since 2003 after doing the same previously in the Fox Cities and Rock County.