Basketballs (generic)

BASKETBALL RANKINGS

The Associated Press Wisconsin basketball polls for the week of Feb. 12, with first-place votes in parentheses, record, total points and last week’s ranking, as voted upon by a statewide panel of sports writers.

BOYS

DIVISION 1

School;Record;Points;Last

;;;Week

1, Oshkosh North (8);19-1;98;1

2, Sun Prairie (2);18-1;91;2

3, Franklin;18-1;79;3

4, Brookfield East;18-1;70;4

5, Waunakee;16-2;55;5

6, Madison La Follette;17-3;46;7

7, Kimberly;16-4;39;8

8, Racine Park;14-3;26;6

9, Bay Port;15-3;25;9

10, Brookfield Central;15-4;18;10

Others receiving votes: Eau Claire North 1, Madison East 1, Madison Memorial 1.

DIVISION 2

School;Record;Points;Last

;;;Week

1, Kaukauna (10);18-2;100;1

2, Pewaukee;18-1;84;2

3, Onalaska;19-1;82;3

4, Central;17-2;67;5

5, Monona Grove;18-1;62;6

6, Cedarburg;16-2;51;4

7, Whitnall;16-4;36;10

8, Milw. Washington;14-3;26;7

9, Pulaski;15-3;15;9

10, Rhinelander;16-2;14;8

Others receiving votes: Mount Horeb 10, Green Bay Notre Dame 3.

DIVISION 3

School;Record;Points;Last

;;;Week

1, Appleton Xavier (10);19-0;100;1

2, Waupun;18-1;85;2

3, Brown Deer;17-2;79;3

4, WB Dominican;15-3;60;4

tie, Wis. Dells;17-1;60;5

6, Greendale Martin Luth.;16-3;39;8

7, Bloomer;17-1;34;7

8, Prescott;17-2;29;9

9, Racine St. Cat’s;14-4;25;10

10, Valders;17-2;23;6

Others receiving votes: Wrightstown 5, Gale-Ettrick-Trempealeau 5, Lakeside Lutheran 3, Kettle Moraine Lutheran 1, Lake Mills 1, Black River Falls 1.

DIVISION 4

School;Record;Points;Last

;;;Week

1, New Glarus (8);19-0;97;1

2, Destiny (2);14-2;90;2

3, Clear Lake;19-0;77;3

4, Howards Grove;19-1;58;4

tie, Prairie School;13-4;58;5

6, Winnebago Lutheran;16-3;49;6

7, Pardeeville;16-2;38;7

8, Kohler;16-3;28;8

9, Marathon;16-3;22;9

10, Manitowoc Roncalli;15-4;10;NR

Others receiving votes: Fennimore 8, Mineral Point 6, Grantsburg 4, Auburndale 3, Melrose-Mindoro 1, Wisconsin Heights 1.

DIVISION 5

School;Record;Points;Last

;;;Week

1, Marshfield Columbus (7);16-2;94;1

2, Bangor (3);16-1;93;2

3, Seneca;16-2;78;T3

4, Royall;14-3;59;T3

5, South Shore;16-3;58;7

6, Rio;15-3;43;10

7, Sheboygan Lutheran;16-4;39;8

8, Wauzeka;15-4;36;6

9, Deerfield;15-4;16;NR

10, Oshkosh Lourdes;12-7;8;NR

Others receiving votes: Solon Springs 7, Almond-Bancroft 6, De Soto 6, Port Edwards 3, Drummond 2, Potosi 1, Pecatonica 1.

GIRLS

DIVISION 1

School;Record;Points;Last

;;;Week

1, Hartland Arrowhead (10);19-1;100;1

2, Mukwonago;17-2;84;2

3, Sun Prairie;19-1;77;3

4, Milwaukee King;15-4;71;4

5, Appleton North;16-4;60;5

6, Kimberly;18-2;51;6

7, Oak Creek;17-2;41;7

8, Stevens Point;19-2;36;8

9, West Allis Hale;17-3;13;9

10, Bay Port;16-4;8;NR

Others receiving votes: D.C. Everest 7, Appleton East 1, Madison East 1.

DIVISION 2

School;Record;Points;Last

;;;Week

1, Beaver Dam (10);18-2;100;1

2, Seymour;19-1;85;3

3, Milwaukee Vincent;19-1;79;2

4, Monroe;19-2;70;4

5, Onalaska;17-3;54;6

tie, NB Eisenhower;17-3;54;5

7, Slinger;18-2;38;8

8, Hortonville;15-5;23;7

9, Union Grove;16-3;21;10

10, Stoughton;17-4;7;NR

tie, Jefferson;17-4;7;NR

Others receiving votes: Reedsburg 6, Green Bay Notre Dame 5, West De Pere 1.

DIVISION 3

School;Record;Points;Last

;;;Week

1, Laconia (8);21-0;98;1

2, Wrightstown (2);19-1;84;2

3, Amherst;20-1;74;3

4, Marshall;19-0;68;4

5, Hayward;18-2;58;6

6, Kettle Moraine Luth.;18-3;48;5

7, Dodgeville;17-2;38;9

8, Valders;17-3;33;8

9, St. Thomas More;16-4;14;NR

10, Platteville;16-4;12;7

Others receiving votes: Whitefish Bay Dominican 9, Wisconsin Dells 8, Gale-Ettrick-Trempealeau 4, Bloomer 1, West Salem 1.

DIVISION 4

School;Record;Points;Last

;;;Week

1, Aquinas (9);20-0;99;1

2, Melrose-Mindoro;20-0;88;2

3, Fond du Lac Springs;18-2;80;3

4, Durand;19-1;66;4

5, Marathon;19-1;57;5

6, Milw. Academy Science;17-3;47;6

7, Shiocton;16-3;40;7

8, Colby;18-2;25;T10

9, Cameron;14-4;13;9

10, Brookwood;19-1;9;NR

Others receiving votes: Racine Lutheran 8, Manitowoc Lutheran 7, Cambridge 5, Eau Claire Regis 3, Saint Croix Falls 2, Markesan 1.

DIVISION 5

School;Record;Points;Last

;;;Week

1, Black Hawk (10);21-0;100;1

2, Flambeau;18-0;87;2

3, Fall River;19-1;78;3

4, Bangor;17-3;64;4

5, Oshkosh Lourdes;15-4;52;7

6, Chip. Falls McDonell;16-3;50;T5

7, Tri-County;19-1;47;T5

8, Clayton;17-3;29;9

9, Rib Lake;16-3;9;NR

10, Shullsburg;16-5;8;NR

Others receiving votes: Central Wis. Christian 7, Wausau Newman 7, Potosi 5, Washburn 4, Wauzeka 2, Three Lakes 1.

0
0
0
0
0

Assistant Sports Editor

Todd Sommerfeldt has covered sports for the La Crosse Tribune since 2003 after doing the same previously in the Fox Cities and Rock County.