Subscribe for 33¢ / day

BOYS BASKETBALL

WIAA REGIONAL FINALS

DIVISION 2

CENTRAL 70, RIVER FALLS 52

River Falls 35 17 — 52

Central 42 28 — 70

RIVER FALLS (15-9): Jaxon Knotek 19, Adam Feyereisen 3, Ryan Spafford 2, Payton Flood 7, Taylor Tirrel 2, Zac Johnson 12, Aaron Baillargeon 7.

CENTRAL (22-2): David Hayden 12, Terrance Thompson 7, Noah Parcher 18, Jordan Davis 6, Jonathan Davis 27.

ONALASKA 51, RICE LAKE 49

Rice Lake 27 22 — 49

Onalaska 27 24 — 51

RICE LAKE (17-6): Evan Tilling 5, Peyton Buckley 8, Avery Habas 11, Logan Severson 2, Spencer Pale 11, Cole Halverson 2, John Kohler 4, Collin Hanson 6.

ONALASKA (20-3): Hank Olsen 2, Carson Arenz 12, Tyrell Stuttley 10, Sam Kick 2, Noah Skifton 24, Landon Skemp 1.

DIVISION 3

G-E-T 75, BLACK RIVER FALLS 52

G-E-T 24 51 — 75

Black River Falls 28 24 — 52

G-E-T (18-6): Alex Pearson 3, Ben Behan 1, David Kvistad 10, Blake Thiesse 7, Sawyer Schmidt 13, Chris Thompson 28, Kevin Kriesel 6, Nathan Riehle 2, Tyler Scherr 5.

BLACK RIVER FALLS (18-6): Isaac Cowles 2, Ethan Anderson 20, Elliot Bird 12, Jacob Woods 11, Jaren Ekern 3, Bryce Sieber 4.

DIVISION 4

AQUINAS 57, ONALASKA LUTHER 37

Ona. Luther 21 16 — 37

Aquinas 23 34 — 57

ONALASKA LUTHER (14-11): Noah Matzke 10, Ben Kutz 7, Bennett Loersch 9, Emery Byus 7, Joshua Klawitter 2, Zach Wendt 2.

AQUINAS (13-12): Gavin Wetzel 12, Jacob Savoldelli 5, Conley Malone 18, Brandon Merfeld 15, Randy Jacobson 6, Max Gauger 1.

DIVISION 5

BANGOR 87, ELEVA-STRUM 53

Eleva-Strum 31 22 — 53

Bangor 52 35 — 87

ELEVA-STRUM (12-12): Drew Severson 12, Isaac Larabee 3, Jacob Marino 3, Andrew Schoen 9, Isaac Hulberg 3, Sean McRoberts 6, Nick Higley 2, Cade McSorley 2, Ethan Karlstad 1, Nick Thompson 9, Connor Windjue 3.

BANGOR (23-1): Caleb Miedema 14, Trevor Jones 2, Ethan Jacobson 1, Adam Tallman 2, Drew Johnson 20, Jaymeson Freit 2, Nick Miller 2, Luke Reader 14, Hank Reader 6, Cad amborn 7, Grant Manke 11, Garrett Krueger 6.

OTHER SCORES

Royall 49, Independence 29

Southwestern 47, De Soto 44

GIRLS BASKETBALL

WIAA SECTIONAL FINALS

DIVISION 2

At Stevens Point

HORTONVILLE 69, ONALASKA 59

Onalaska 23 36 — 59

Hortonville 28 31 — 69

ONALASKA (22-4): Emma Gamoke 20, Lexi Miller 15, Kenzie Miller 13, Jalyn Dobbins 4, Olivia Gamoke 4, Jaclyn Thomas 2, Molly Garritty 1.

HORTONVILLE (20-6): Shay Frederick 25, Macy McGlone 21, Lexi Walter 12, Morgan Draheim 8, Mady Pahl 2, Emily Nelson 1.

DIVISION 4

At Baraboo, Wis.

AQUINAS 86, CAMBRIDGE 33

Cambridge 17 16 — 33

Aquinas 43 43 — 86

AQUINAS (26-0): Jessa Peterson 5, Taylor Theusch 5, Maya Reichenbacher 3, Kayla Bahr 5, Lexi Donarski 21, Whittni Rezin 15, Madessa Collins 8, Kyah Steiner 9, Courtney Becker 13, Libby Hlavacka 2.

CAMBRIDGE (20-6): Ashlynn Jarlsberg 8, Gracie Korth 2, Olivia Williams 7, Brooke Parish 4, Joriann Clary 6, Elyssa Stein 5, Hannah Hoffmann 1.

At River Falls

MELROSE-MINDORO 52, COLFAX 31

Melrose-Mindoro 23 29 — 52

Osseo-Fairchild 11 20 — 31

MELROSE-MINDORO (26-0): Calette Lockington 6, Mesa Byom 13, Katie Christopherson 13, Erika Simmons 12, Emily Herzberg 9.

COLFAX (20-6): Alyssa Dachel 3, Kameri Meredith 11, Savannah Henricks 8, Saville Wilson 4, Marissa Harmon 3.

DIVISION 5

At Central

BANGOR 55, SHULLSBURG 41

Shullsburg 21 20 — 41

Bangor 26 29 — 55

SHULLSBURG (21-6): Faith Ubersox 1, Kindle Cook 2, Nicole Teutschmann 15, Brianna Leahy 8, Layla Alt 5, Calli Jerry 5, Reva Spillane 4, Kayla Klotz 1.

BANGOR (24-3): Ashlie Lockington 7, Alea Fortier 2, Elizabeth Nicolai 4, Emma Wittmershaus 23, Jaclynn Freit 9, Courtney Oesterle 2, Ariana Hundt 5, Andrea Olson 1, Jordyn Schurhammer 2.

0
0
0
0
1

Assistant Sports Editor

Todd Sommerfeldt has covered sports for the La Crosse Tribune since 2003 after doing the same previously in the Fox Cities and Rock County.