BOYS BASKETBALL

NONCONFERENCE

CALEDONIA 85, ROCHESTER CENTURY 60

Caledonia 49 36 — 85

Rochester Century 28 32 — 60

CALEDONIA (7-0): Eli King 5, Riley Gavin 16, Jordan Burg 6, Austin Heim 2, Tate Meiners 4, Noah King 10, Marten Morem 6, Owen King 19, Noah Kearney 8, Sam Barthel 3, Tyler Wiebke 2, Eric Augedahl 2, Brady Rosendahl 2.

ROCHESTER CENTURY (1-6): Caden Flodstrom 5, Chris Melton 4, Stephen Olander 3, Mark Leonard 9, Gabe Hanson 10, Mustafa Muminovic 6, Macauley Horvath 4, Canon Tweed 8, Jack Fisher 11.

BLAIR-TAYLOR 95, CASHTON 68

Cashton 31 37 — 68

Blair-Taylor 46 49 — 95

CASHTON (0-7): Damon Lukaszewski 3, Kristt Hilden 24, Isaac Hemmersbach 4, Carter Hall 4, Brady Butzler 13, Kole Ripley 7, Bennett Halgerson 10, Austin Schaldach 3.

BLAIR-TAYLOR (4-3): Isaac Nerby 12, Tyler Kirchner 16, Josh Olson 12, Nick Sheppard 5, Matt Waldera 14, Logan Smith 15, Kyle Steien 18, Dakota Garrett 3.

WISCONSIN DELLS HOLIDAY SHOOTOUT

HUDSON 84, LOGAN 80

Hudson 45 39 — 84

Logan 47 33 — 80

HUDSON (4-6): Peyton Reece 4, Landon Bilse 17, Paul Sparstad 10, Keyser Helterbrand 9, Jacob Daulton 31, Mateo Renta 2, Luke Healy 7, Isaac Young 4.

LOGAN (3-4): CJ Siegel 27, Malik Brown 3, Devin Moran 4, Jacksun Hamilton 7, Matthew Borsheim 13, Josh McGrath 2, Maguire Werner 11, Calvin Mavin 6, Jhakai Funches 7.

AQUINAS TOURNAMENT

ST. CROIX CENTRAL 56, PRAIRIE DU CHIEN 53

St. Croix Central 26 30 — 56

Prairie du Chien 28 25 — 53

ST. CROIX CENTRAL (6-1): Collin Nelson 14, Mike Steinmentz 7, Brett Mousel 6, William Soderberg 8, Peyton Nogal 17, Austin Kopacz 4

PRAIRIE DU CHIEN (4-3): Gavin Gillitzer 21, Mark Welter 7, Mason Kramer 9, Corey Check 12, Hunter Davis 4.

AQUINAS 83, ALMA CENTER LINCOLN 53

Alma Center Lincoln 24 29 — 53

Aquinas 39 44 — 83

ALMA CENTER LINCOLN: Lucas 16, Tessman 2, Parker 2, Calkins 4, Breheim 12, Rowekamp 2, Olson 12, Vetterkind 3.

AQUINAS (5-3): Jacob Savoldelli 12, Conley Malone 27, Justin Bausch 2, Brandon Merfeld 15, Jared Everson 3, Joseph Savoldelli 2, Randy Jacobson 12, Bryce Lee 10.

LEWISTON AUTO HOLIDAY CLASSIC

WINONA 87, HOLMEN 78

Holmen;34;44;—;78

Winona;37;50;—;87

HOLMEN: Craig Newsome Jr. 12, Robert Hart 12, Jimmy Gillespie 27, Cameron Weber 7, Kyle Koelbl 18, Tate Grass 2.

WINONA: Matt Reinhart 7, Witt 4, Easton Gamoke 8, Bradley Winter 12, Jackson Nibbelink 16, Brody Bittle 5, Dakota Matthees 27, Ethan Prodzinski 10.

WEST SALEM TOURNAMENT

Championship

REEDSBURG 59, WEST SALEM 45

Reedsburg 35 24 — 59

West Salem 22 23 — 45

REEDSBURG: Max Tully 2, Will Fuhrman 6, Jacob Dregney 6, Carter Daniels 10, Tyson Tully 18, Matt Kohlmeyer 1, Ben Fuhrman 16.

WEST SALEM (3-6): Nick Crogan 6, Malachi Athnos 18, Trenton Foreman 6, Hunter Wakefield 6, David Lattos 7.

Third Place

MELROSE-MINDORO 53, SPARTA 47

Mel.-Min. 24 29 — 53

Sparta 29 18 — 47

MELROSE-MINDORO (6-1): Patrick Corcoran 5, Connor Christopherson 6, Brett Gerdes 8, Drew Blaken 12, Andrew Scafe 13, Andrew Antony 7, Jimmy Polenz 2.

SPARTA (4-9): Alex Burke 12, Nick Church 16, Dadrian Allen 11, Jaden Raymer 6, Wesley Yahnke 2.

WESTBY TOURNAMENT

BANGOR 78, LANCASTER 57

Lancaster 28 29 — 57

Bangor 39 39 — 78

LANCASTER (4-3): Dawson Bowen 4, Hayden Knap 5, Evan Gates 4, Austin Mumm 10, Jordan Reuter 6, Jalen Schmitz 12, Nate Timmerman 16.

BANGOR (5-0): Caleb Miedema 15, Trevor Jones 2, Ethan Jacobson 1, Drew Johnson 9, Theo Muellenberg 3, Luke Reader 25, Hank Reader 2, Cade Amborn 4, Grant Manke 11, Zane Langrehr 2, Garrett Krueger 4.

KICKAPOO 56, WESTBY 45

Kickapoo 23 33 — 56

Westby 15 30 — 45

KICKAPOO: Wyley Wagner 2, Owen Kaufman 6, Scott Turgeson 4, Colton Sevede 16, Jalen Alexander 20, Wyatt Davis 8.

WESTBY (2-6): Sam Strangstalien 4, Hunter Ward 3, Griffin Graff 3, Alex Gluch 15, DaVante Spears 7, Grant Dayton 5, Joe Armbruster 4, Ryan Daines 4.

TOMAH CLASSIC

TOMAH 45, MENOMONIE 43

Menomonie 29 14 — 43

Tomah 16 29 — 45

MENOMONIE (0-9): Wurtzel 5, Boecker 7, Ebert 9, Sleichert 3, Barthen 3, Johnston 9, Zbornik 7.

TOMAH (4-2): Trey Gnewikow 1, Kyle Kroener 11, Mason Gerke 3, Josh Dahlke 8, Cade Gnewikow 2, Pete Brey 20.

RICK MAJERUS SHOOTOUT

At Mequon, Wis.

ONALASKA 79, WAUKESHA CATHOLIC MEMORIAL 37

Waukesha Cath. Mem. 17 20 — 37

Onalaska 50 29 — 79

WAUKESHA CATHOLIC MEMORIAL (2-5): Ben Nimz 3, Derek Krismer 2, Scott Harford 2, Luke Fox 3, Sean Walsh 1, George Hermes 3, Cole Dakovich 4, Nolan Boyce 6, Rich Byhre 12.

ONALASKA (6-1): Hank Olson 4, Carson Arenz 7, Tyrell Stuttley 12, Sam Kick 15, Noah Skifton 21, Parker Mannel 3, Carter Melby 2, Gavin McGrath 4, Landon Skemp 8, Tim Valk 2, Jonathan Flanigan 2.

ST. CHARLES INVITATIONAL

LA CRESCENT 59, DOVER-EYOTA 49

Dover-Eyota 28 21 — 49

La Crescent 34 25 — 59

DOVER-EYOTA: Blake Blattner 7, Jack Studer 17, Brady Glynn 6, Tyler Aeschlimann 5, Brady Williams 8, Connor Martin 6.

LA CRESCENT (3-2): Romy Whitford 3, Thomas Kiesau 6, Josh Kerska 3, Zach Todd 17, Ben Nelson 14, Luke Schwartzhoff 16.

GIRLS BASKETBALL

BLAIR-TAYLOR 76, CASHTON 51

Cashton;25;26;—;51

Blair-Taylor;39;37;—;76

CASHTON: Maddy Leis 3, Brianna Wanek 2, Allison Brownell 2, Odessa Hemmersbach 4, Olivia Hemmersbach 5, Hailey Huntzicker 14, Ally Peterson 9, Shelby Hanson 10, Olivia Meyers 2.

BLAIR-TAYLOR: Nehring 9, Berg 6, Fuselier 14, Nehring 10, Pooler 11, Waldera 22, Kidd 3.

ELK MOUND 43, ARCADIA 33

Elk Mound 25 18 — 43

Arcadia 14 19 — 33

ELK MOUND (8-2): Megan Borofaa 7, Heather Cedarblade 12, Allie Weber 6, Heather Blaskowski 8, Megan Radtke 8, Caitlyn Bridges 2.

ARCADIA (7-3): Chloe Halverson 7, Annika Anderson 3, Abby Suchla 2, Ellie Hoesley 9, Linzy Sendelbach 12.

WEST SALEM TOURNAMENT

TOMAH 63, LA CRESCENT 30

Tomah 40 23 — 63

La Crescent 13 17 — 30

TOMAH (9-2): Lindsey Conway 6, Abby Sherwood 5, Ella Plueger 3, Madison Lindauer 23, Madisyn Brey 11, Reis Derousseau 11, Emma Liek 4.

LA CRESCENT: Riley Von Arx 6, Lexi Newsome 6, Harley Furlong 7, Rachel Ekker 8, Lola Baudeck 3.

MELROSE-MINDORO 69, WEST SALEM 37

Melrose-Mindoro 34 35 — 69

West Salem 21 16 — 37

MELROSE-MINDORO (11-0): Calette Lockington 13, Mesa Byom 10, Katie Christopherson 24, Erika Simmons 12, Emily Herzberg 10.

WEST SALEM (7-3): Brooke Bentzen 9, Olivia Haun 1, Abbie Niemeier 4, Kenah Olson 4, Haylee Gilster 6, Kara Gavaghan 2, Mya Jacobson 9, Emily Steele 2.

SENTRY CLASSIC

At UW-Stevens Point

AQUINAS 66, MILWAUKEE DSHA 52

Aquinas 26 40 — 66

Milwaukee DSHA 19 33 — 52

AQUINAS (8-0): Jessa Peterson 11, Taylor Theusch 7, Lexi Donarski 14, Whittni Rezin 12, Kyah Steiner 6, Courtney Becker 16.

MILWAUKEE DSHA (5-3): Alyah Garcia 8, Jackie Dooge 3, Jackie Jarosz 12, Alexa Jarecki 10, Riley Honkamp 5, Bella Huschitt 2, Emily Capper 3, Jadin O’Brien 9.

BANGOR TOURNAMENT

C-FC 50, STRATFORD 39

C-FC;21;29;—;50

Stratford;14;25;—;39

C-FC (6-4): Lexi Schmidtknecht 11, McKenna Gabel 5, Karen Scharlau 8, Melani Skroch 7, Emily Rivers 5, Lexy Peterson 7, Dacotah Rollinger 5, Isabelle Ostrem 2.

STRATFORD (5-6): Taya Nett 4, Jadyn Dahlke 2, Maci Schillinger 5, Marah Zawislan 10, Chelsey Gliniecki 8, Kaylee Hollatz 3, Breanna Ackley 7.

BANGOR 54, WESTBY 20

Westby;12;8;—;20

Bangor;30;24;—;54

WESTBY (3-8): Lexi Crume 4, Kiarra Keenlance 2, Kenzie Von Ruden 6, Miranda Del Medico 2, Josi Bishop 4, Alayna Winterfield 2.

BANGOR (8-2): Ashlie Lockington 6, Haylee Leonard 3, Alea Fortier 2, Elizabeth Nicolai 4, Emma Wittmershaus 17, Jaclynn Freit 12, Courtney Osterlie 7, Trisha Jones 3.

GIRLS HOCKEY

NONCONFERENCE

Culver’s Cup

Wisconsin Valley Union 2, Onalaska 0.

0
0
0
0
0

Assistant Sports Editor

Todd Sommerfeldt has covered sports for the La Crosse Tribune since 2003 after doing the same previously in the Fox Cities and Rock County.