BOYS BASKETBALL

MVC

CENTRAL 73, HOLMEN 44

Holmen;39;34;—;73

Central;20;24;—;44

HOLMEN (7-11, 3-6): Jacob Clements 5, Robert Hart 11, Jimmy Gillespie 9, Cameron Weber 8, Sawyer Phillips 2, Tatum Grass 3, Dylan Westcott 3, Ryland Wall 6.

CENTRAL (15-2, 6-1): David Hayden 15, De’Andre Davis 3, Jacob Servais 2, Terrance Thompson 6, Noah Parcher 9, Jordan Davis 11, Johnny Davis 20, Brecken Austin 5, Cole Koopman 2.

ONALASKA 66, AQUINAS 46

Aquinas;16;30;—;46

Onalaska;32;34;—;66

AQUINAS (10-7, 3-5): Jacob Savoldelli 10, Conley Malone 13, Gavin Wetzel 2, Brandon Merfeld 15, Bryce Lee 6.

ONALASKA (15-1, 8-0): Hank Olson 4, Carson Arenz 13, Tyrell Stuttley 16, Tim Valk 2, Noah Skifton 14, Gavin McGrath 12, Carter Melby 1, John Flanagan 4.

COULEE

ONALASKA LUTHER 71, WEST SALEM 69

Ona. Luther;34;37;—;71

West Salem;36;33;—;69

ONALASKA LUTHER (9-7, 5-4): Emery Byus 26, Joey McNamara 6, Ben Kutz 10, Noah Matzke 8, Isaiah Loersch 4, Nick Koenig 3, Bennett Loersch 14.

WEST SALEM (7-11, 4-5): Marshall Pierce 2, Mitchell Dunham 8, Malachi Athnos 27, Trenton Foreman 20, Dylan Godlewski 5, Hunter Wakefield 11, David Lattos 4.

G-E-T 98, VIROQUA 27

G-E-T;54;44;—;98

Viroqua;13;14;—;27

G-E-T (7-2, 10-5): : Alex Pearson 5, Ben Behan 4, David Kvistad 15, Sawyer Schmidt 9, Chris Thompson 27, Davis Wenthe 2, Kevin Krisel 4, Zach Thomas 6, Tyler Scherr 8, Dylan Johnson 2, Grant Beirne 4, Cameron Hanson 8, Nathan Rieble 2, Ben Thompson 2.

VIROQUA (1-7, 2-14): Sam Jett 2, Nathan Tunks 5, Jared Anderson 2, Brett Skrede 1, Christian Schneider 2, Dawson Swenson 10, Sam Saner 5.

ARCADIA 52, WESTBY 37

Westby;25;12;—;37

Arcadia;31;21;—;52

WESTBY (2-15, 1-7): Sam Strangstalien 13, Griffin Grass 6, Alex Gluch 11, Joe Armbruster 2, Ryan Daines 5.

ARCADIA (11-6, 5-4): Trace Bjorge 5, Brennan Scow 8, Damian Boberg 10, Michael Schweisthal 5, Curtis Weltzien 8, Nolan Martin 16.

SCENIC BLUFFS

BANGOR 81, NECEDAH 61

Necedah;33;28;—;61

Bangor;39;42;—;81

NECEDAH (12-4): Miles Saylor 22, Jaron Murphy 14, Jerrod Foust 3, Noah Waltemath 9, Jared Stout 2, Tyler Reichel 5, Kayden Yoss 6.

BANGOR (14-1, 9-0): Caleb Miedema 15, Ethan Jacobson 2, Adam Tallman 2, Drew Johnson 13, Theo Muellenberg 2, Luke Reader 23, Hank Reader 8, Cade Amborn 2, Grant Manke 14.

BROOKWOOD 62, NEW LISBON 52

New Lisbon;27;25;—;52

Brookwood;33;29;—;62

NEW LISBON: Cody Haschke 22, Coltin Zellmer 10, Holden Rydmark 7, Jared Dvorak 7, James Steele 6.

BROOKWOOD (12-4, 5-4): Garrett Gerke 24, Robert Cunitz 17, Orrie Maurhoff 10, Kaden Laufenberg 6, Lukas Summerfield 5.

NONCONFERENCE

TOMAH 66, BLACK RIVER FALLS 51

Tomah;33;33;—;66

BRF;12;39;—;51

TOMAH (10-6): Trey Gnewikow 10, Kyle Kroener 4, Josh Dahlke 23, Seth Huneck 4, Pete Brey 13, Trevor Shutter 12.

BLACK RIVER FALLS (13-5): Isaac Cowles 3, Brandon Nicholas 2, Ethan Anderson 20, Elliot Bird 12, Nate Becker 5, Jacob Woods 4, Bryce Seiber 5.

GIRLS BASKETBALL

COULEE

G-E-T 60, WESTBY 34

Westby;7;27;—;34

G-E-T;27;33;—;60

WESTBY (6-12, 4-5): Lexi Crume 6, Mary Stellner 9, Kiarra Keelance 2, Kenzie VonRuden 7, McKenna Marske 2, Miranda DelMedico 2, Molly Stenslien 1, Josi Bishop 3, Alyanna Winterfield 2.

G-E-T (16-2, 10-0): Madison Schmidt 4, Macy Doerr 4, McKenna Vetsch 4, Cassy Schmitz 6, Molly Schmitz 5, Lexi Wagner 23, Olivia Zielke 5.

DAIRYLAND

MELROSE-MINDORO 73, AUGUSTA 38

Augusta;21;17;—;38

Mel.-Min.;41;32;—;73

AUGUSTA: Chloe Jacobs 7, Phoenyx Knuth 5, Ashlyn Korger 13, Carolyn Grunewald 3, Hannah King 5, Kennedy Schroeder 5.

MELROSE-MINDORO (18-0, 12-0): Sheradyn Johnson 2, Teagen Frey 2, Calette Lockington 9, Mesa Byom 19, Evianna Radcliff 2, Katie Christopherson 7, Erika Simmons 13, Christine Berger 2, Emily Herzberg 17.

BLAIR-TAYLOR 72, GILMANTON 33

Blair-Taylor;38;34;—;72

Gilmanton;16;17;—;33

BLAIR-TAYLOR (11-7, 9-3): Marley Nehring 9, Isabelle Berg 6, Kyla Fredrickson 3, McKenna Nehring 11, Sophia Hammond 8, Felicity Pooler 10, Danyelle Waldera 24, Lauren Kidd 1.

GILMANTON: Kaitlin Johnson 4, Sadie Wulff 6, Marley Evans 9, Taylor Hovey 6, Reghan Rud 2, Morgan Fillmore 6.

RIDGE AND VALLEY

LA FARGE 57, DE SOTO 28

De Soto;17;11;—;28

La Farge;29;28;—;57

DE SOTO (1-16, 1-11): Jordan Young 1, Riley Anderson 8, Ava Brosinski 8, Jenna Krewinski 4, Brianna Carmen 4, Johannah Kunert 3.

LA FARGE (7-10, 6-8): Audrey Wirts 2, Lara Boundonit 13, Natalie Marron 6, Natalie Nordmann 2, Hayden Benson 23, Emily Jacobs 3, Abbey Jacobs 8.

THREE RIVERS

CALEDONIA 61, RUSHFORD-PETERSON 37

R-P;16;21;—;37

Caledonia;34;27;—;61

RUSHFORD-PETERSON: Nicole Blagsvedt 7, Kjersta Hinz 2, Megan Oian 5, Kaitlyn Bieberdorf 9, Jimmi Ritter 2, Peyton Hoiness 2, Lauren Lawston 5, Kaylee Ruberg 5.

CALEDONIA (16-4, 13-0): Kylie Shefelbine 12, Kaitlin Conniff 7, Ashley Schroeder 10, Emma Hoscheit 2, Jenna Twite 3, Katie Tornstrom 16, Claire Kasten 2, Heidi Bolduan 5, Eva Welscher 4.

OTHER SCORES

Randolph 62, Spring Grove 45

C-FC 59, Alma Center Lincoln 48

GYMNASTICS

COULEE

Winner X, Loser X. Records: W x-x; L x-x.

BOYS HOCKEY

NONCONFERENCE

Central/Logan 7, Viroqua co-op 0. Records: C/L 9-8-1.

GIRLS HOCKEY

NONCONFERENCE

Black River Falls co-op 4, Onalaska co-op 1. Records: O 10-11-1.

WRESTLING

MVC

Holmen 56, Sparta 12. Records: H 5-0; S 3-2.

0
0
0
0
0

Assistant Sports Editor

Todd Sommerfeldt has covered sports for the La Crosse Tribune since 2003 after doing the same previously in the Fox Cities and Rock County.