BOYS BASKETBALL

COULEE

G-E-T 88, LUTHER 68

G-E-T 36 52 — 88

Luther 29 39 — 68

G-E-T: Ben Behan 3, Ben Thompson 1, David Kvistad 0, Blake Thiesse 9, Chris Thompson 34, Kevin Kriesel 17, Zack Thiesse 5, Tyler Scherr 3.

LUTHER : Emery Byus 18, Joey McNamara 5, Joshua Klawiter 3, Ben Kutz 8, Matthew Kilmer 2, Noah Matzke 6, Alex Bolstad 2, Zach Wendt 2, Nick Koenig 7, Bennett Loersch 15.

ARCADIA 64, WEST SALEM 54

West Salem 32 22 — 54

Arcadia 34 30 — 64

WEST SALEM (1-2, 1-1): Mitch Dunham 3, Nick Crogan 2, Malachi Athnos 19, Trenton Foreman 5, Dylan Godlewski 9, Hunter Wakefield 14, David Lattos 2.

ARCADIA (3-0, 2-0): Trace Bjorge 1, Ben Teske 3, Brennan Scow 4, Isaac Andre 4, Damian Boberg 5, Michael Schweisthal 12, Curtis Weltzien 12, Nolan Martin 23.

BLACK RIVER FALLS 69, WESTBY 49

Westby 22 27 — 49

BRF 41 28 — 69

WESTBY: Sam Strangstalien 9, Alec Meuer 5, Griffin Grass 6, Alex Gulch 7, Davontae Spears 2, Grant Dayton 7, Brendon Buros 6, Ryan Daines 6, Devin Nelson 1.

BLACK RIVER FALLS (3-2, 1-1): Isaac Cowles 4, Brandon Nicholas 4, Ethan Anderson 26, Elliot Bird 11, Gavyn Littlewolf 2, Nate Becker 3, Jacob Woods 4, Bryce Seiber 13, Mitchell Iverson 2.

SCENIC BLUFFS

BANGOR 92, NEW LISBON 52

New Lisbon 27 25 — 52

Bangor 46 45 — 92

NEW LISBON: Rydmark 5, Loew 3, Hashke 9, Duorck 31, Zellmer 4.

BANGOR: Caleb Miedema 4, Trevor Jones 3, Ethan Jacobson 4, ADam Tallman 3, Dalton Johnson 25, Theo Muellenberg 4, Luke Reader 17, Cade Amborn 17, Grant Manke 10, Bo Langrehr 2, Garrett Krueger 2.

ROYALL 80, CASHTON 67

Royall 37 43 — 80

Cashton 32 35 — 67

ROYALL (4-0, 1-0): Jaydyn Enzenbacher 31, Josh Kolodzinski 3, Keith Schanber 2, Nick Murray 4, Tristan Welchlin 20, Daniel Retzloff 2, Seth Brown 19.

CASHTON (0-2, 0-1): Kristt Hilden 33, Isaac Hemmersbach 10, Carter Hall 3, Brady Butzler 11, Kole Ripley 4, Bennett Helgerson 6.

DAIRYLAND

MELROSE-MINDORO 70, LINCOLN 51

ACL 16 35 — 51

Mel-Min 31 39 — 70

LINCOLN: Nathan Lucas 14, Jackson Risch 1, Macaid Stanley 4, Ryan Parker 10, Ethan Borsheim 10, Justin Rowekamp 8, Mitchell Olson 4.

MEL-MIN: Patrick Corcoran 2, Connor Christopherson 8, Brett Gerdes 2, Victor Pontario 16, Andrew Scafe 8, Andrew Antony 14, Eli Pasen 1, Jimmy Polenz 17, Zach Herzberg 2.

SWC

PDC 60, RICHLAND CENTER 46

Richland Center 14 32 — 46

PdC 35 25 — 60

RICHLAND CENTER (4-2, 101): Johnson 2, Roy Schulty 2, Kevin Schmitz 22, Reyhly Schulty 14, Keon Miller 4, Jacob Schauf 2.

PDC (2-2, 1-1): Gavin Gillitzer 4, Mark Welter 4, Mason Kramer 16, Ben Teynor 4, Josh Dyer 2, Blake Bartels 2, Cory Check 6, Hunter Davis 22.

NONCONFERENCE

CENTRAL 90, EC MEMORIAL 52

EC Memorial 26 26 — 52

Central 51 39 — 90

EC MEMORIAL: Ethan VanGrunsven 3, Danzell James 3, Matt Faldten 2, Elliot VanGrunsven 8, Tanner Kohlhepp 13, Isaac Clark 2, Cooper Kapanke, Nathan Hau 4, Caden Boser 13.

CENTRAL (2-1): David Hayden 10, Deandre Davis 2, Isaac Goldstein 3, Cameron Crandall 3, Terrance Thompson 9, Noah Parcher 14, Jordan Davis 11, Brecken Austin 5, Jonathan Davis 27, Charlie Masewicz 4, Tyrese Schultz 2.

SPARTA 68, VIROQUA 52

Sparta 35 33 — 68

Viroqua 29 23 — 52

SPARTA (4-1): Juan Aguilar 9, Ryan Finch 1, Alex Burke 10, Nick Church 22, Raymond Brown 4, Jayden Raymer 8, Wesley Yahnke 4, Bryce Edwards 8, Ben McPherson 2.

VIROQUA (0-5): Mason Skrede 1, Sam Jett 13, Jared Anderson 4, Andrew Wedwick 17, Steve Diehl 8, Anthony Rappl 6, Ben Tunks 1, Sam Saner 2.

WINONA COTTER 71, COULEE CHRISTIAN 62

Winona Cotter 32 39 — 71

Coulee Christian 32 30 — 62

WINONA COTTER: Zukowski 17, Kerrigan 8, Nelton 5, Sandcork 23, Griffen 16, Macal 2.

COULEE CHRISTIAN (2-4): Jesse Miller 29, Jordan Wilkens 16, Tim Heberlein 2, Eric Katsma 8, Braeden Keeney 7.

STEWARTVILLE 51, LA CRESCENT 48

La Crescent 22 26 — 48

Stewartville 22 29 — 51

LA CRESCENT: Bryce Nolop 3, Romy Whitford 8, Thomas Kiesau 6, Zach Todd 8, Ben Nelson 9, Luke Schwartzhoff 14.

STEWARTVILLE: Sam Barnes 8, Carter Groski 7, Evan Buri 3, KJ Riley 10, Hunter Voigt 9, Andrew Simmons 6, Will Tschetter 8.

Other Scores

Eau Claire Immanuel Lutheran 65, Gilmanton 36

GIRLS BASKETBALL

MVC

AQUINAS 59, TOMAH 44

Tomah 12 32 — 44

Aquinas 22 37 — 59

TOMAH (5-1, 0-1): Mallory Pierce 4, Reis Derousseau 5, Lindsay Conway 2, Madison Lindauer 22, Madisyn Brey 11.

AQUINAS (4-0, 1-0): Jessa Peterson 2, Taylor Theusch 8, Lexi Donarski 16, Whittni Rezin 9, Madessa Collins 6, Kyah Steiner 5, Courtney Becker 13.

ONALASKA 66, CENTRAL 43

Central 20 13 — 43

Onalaska 39 27 — 66

CENTRAL: Madison Trussoni 14, Ally Pangier 10, Avalon Miller 7, Rachel Peterson 5, Brittany Williams 5, Emily Secord 2.

ONALASKA: Emma Gamoke 21, Lexi Miller 10, Katie Miller 10, Jalyn Dobbins 6, Molly Garrity 6, Olivia Gamoke 4, Kay Dale 4, Lauren Arenz 3, Mariah Wick 2.

SWC

PRAIRIE DU CHIEN 47, RICHLAND CENTER 46 (OT)

Richland Center 20 18 — 8

PdC 18 20 — 9

RICHLAND CENTER: Katy Schmitz 4, Gracie Adsit 9, Caitlin Olson 5, Kayla Monson 9, Jenna Thomas 16, Abby Ruetten 3.

PDC (2-4, 1-1): Britta Sagedahl 4, Ella Hager 10, Molly Mason 1, Mackenzie Knapp 2, Keya Welch 2, McKenna Keeney 2, Macey Banasik 2, Gabby Ritchie 19, Hope Meyer 5.

NONCONFERENCE

SPRING GROVE 65, LA CRESCENT 62

Spring Grove 36 29 — 65

La Crescent 34 28 — 62

SPRING GROVE: Lauryn Bohr 13, Alyssa Johnson 17, Mariah Edgington 12, Amelia Solum 7, Kailee Solerud 3, Sydnie Kampschroer 2, Kaitlyn Gross 11.

LA CRESCENT: Paige McKinnon 1, Piper Walton 5, Chloe Walton 2, Lexi Newsom 8, Harley Furlong 8, Rachel Ekker 9, Lola Baudek 10, Kiley McQuin 8, Jada Reider 11.

BOYS HOCKEY

NONCONFERENCE

Amery 6, La Crosse co-op 1. Records: LC 1-2-1.

GIRLS HOCKEY

NONCONFERENCE

Fond du Lac def. Onalaska 6-0. Records: Ona 3-3

0
0
0
0
0

Reporter

Colten Bartholomew is a reporter and columnist for River Valley Media Group. Colten is the college sports coordinator for the La Crosse Tribune.

Load comments