BOYS BASKETBALL

DAIRYLAND

INDEPENDENCE 54, BLAIR-TAYLOR 42

Blair-Taylor 16 26 — 42

Independence 18 36 — 54

BLAIR-TAYLOR (0-1, 0-1): Isaac Nerby 7, Tyler Kirchner 3, Josh Olson 10, Nick Shepherd 7, Matt Waldera 7, Logan Smith 4, Kyle Steien 2, Dakota Garrett 2.

INDEPENDENCE (1-1, 1-0): Isaac Pape 17, Dayne Keenan 10, Jesse Pientok 5, Hunter Fredrickson 10, Sam Killian 12.

SOUTHEAST

LYLE/PACELLI 68, HOUSTON 58

Lyle/Pacelli 28 48 — 68

Houston 27 31 — 58

LYLE/PACELLI (1-0, 1-0): Jack Nelson 20, Zach Bollingberg 18, Joseph Maas 8, Trace Fishbaugher 7, Trinity Anderson 7, Taylor Arett 2, Dominic Gartner 3, Cole Walter 3.

HOUSTON (1-0, 1-0): James Hungerholt 29; Alex VanGundy 9, Connor VanGundy 9, Mikkel Schutte 7, Trent Edwards 2, Nick Erickson 2.

NONCONFERENCE

AQUINAS 56, WESTBY 45

Westby 13 32 — 45

Aquinas 25 31 — 56

WESTBY (0-2): Sam Strangstalien 12, Alec Meurer 3, Griffin Grass 7, Alex Gluch 5, Grant Dayton 10, Ryan Daines 8.

AQUINAS (3-0): Jacob Savoldelli 9, Conley Malone 20, Gavin Wetzel 2, Brandon Merfeld 8, Jared Everson 2, Jonathan Klauke 4, Andrew Skemp 3, Randy Jacobson 8.

ONALASKA LUTHER 70, NECEDAH 38

Necedah 18 20 — 38

Onalaska Luther 34 36 — 70

NECEDAH (1-1): Miles Saylor 9, Jaron Murphy 12, Logan Williams 2, Noah Waltemath 6, Tyler Reichel 5, Kayden Yoss 4.

ONALASKA LUTHER (1-1): Emery Byus 18, Joey McNamara 9, Joshua Klawiter 5, Ben Kutz 14, Noah Matzke 4, Alex Kish 8, Bennett Loersch 12.

BROOKWOOD 63, LA FARGE 19

La Farge 12 7 — 19

Brookwood 36 27 — 63

LA FARGE (0-3): Mason Schneider 5, Austin Conley 2, Reed Franke 2, Maverick Nelson 3, Reece Franke 5, Tucker Lee 2.

BROOKWOOD (3-0): Robert Cunitz 15, Lukas Summerfield 11, Jack Mulvaney 8, Orrie Maurhoff 7, Garrett Gerke 4, Tristan Watters 5, Jesse Rueckheim 3, Brayden Leis 2, Kaden Laufenberg 2, Aaron Dwyer 2, R.J. Friske 2, Tyler Brandau 2.

RICHLAND CENTER 63, SPARTA 52

Sparta 27 25 — 52

Richland Center 24 39 — 63

SPARTA: Juan Aguilar 6, Alex Burke 12, Nick Church 13, Raymond Brown 3, Jaden Raymer 3, Wesley Yahnke 4, Bryce Edwards 11.

RICHLAND CENTER (1-0): Christian Fernisse 2, Jeron Johnson 5, Rory Schultz 13, Devon Schmitz 26, Reighly Schultz 9, Keon Miller 3, Jacob Schauf 3, Wade McCoy

Other scores

Augusta 47, Lincoln 40

Whitehall 64, C-FC 53

Lyle/Pacelli 68, Houston 58

Eau Claire Immanuel 68, Alma Pepin 29

GIRLS BASKETBALL

THREE RIVERS

CALEDONIA 71, LA CRESCENT 39

La Crescent;15;24;—;39

Caledonia;46;25;—;71

LA CRESCENT (0-2, 0-2): Riley Von Arx 2, Lexi Newsom 8, Harley Furlong 10, Rachel Ekker 6, Lola Baudek 3, Kiley McQuin 7, Jada Reider 3.

CALEDONIA (2-0, 2-0): Haley Jennings 2, Kyley Shefelbine 2, Jenna Banse 13, Ashley Schroeder 6, Gabby Hoscheit 2, Jenna Twite 8, Katie Tornstrom 25, Heidi Bolduan 4, Eva Welscher 6, Alyvia Ness 1.

Scores

Wauzeka 67, Weston 22

Seneca 61, La Farge 36

North Crawford 40, De Soto 31

BOYS HOCKEY

NONCONFERENCE

Black River Falls co-op 4, La Crescent 0. Records: BRF 2-2; L 0-2.

West Salem/Bangor 5, Tomah 2

GIRLS HOCKEY

NONCONFERENCE

Eau Claire co-op 6, Onalaska co-op 1. Records: EC 3-0; O 2-1.

WRESTLING

NONCONFERENCE

Black River Falls/Lincoln 30, Royall 28. Records: BRF 1-0; R 0-1.

Prairie du Chien/Wauzeka 47, Viroqua 32. Records: PdC 1-0; V 0-1.

West Salem/Bangor 51, Logan/Central 30. Records: WS/B 1-0; L/C 0-1.

Sparta 30, Fennimore 30.

Tomah 55, Mauston 16. Records: T 1-0; M 0-1.

0
0
0
0
0

Assistant Sports Editor

Todd Sommerfeldt has covered sports for the La Crosse Tribune since 2003 after doing the same previously in the Fox Cities and Rock County.