BOYS BASKETBALL

COULEE

WEST SALEM 69, VIROQUA 65

West Salem;36;33;—;69

Viroqua;32;33;—;65

WEST SALEM (1-1, 1-0): Mitchell Dunham 11, Nick Crogan 2, Malachi Anthos 17, Trenton Foreman 10, Dylan Dodlewski 6, Hunter Wakefield 10, David Lattos 13.

VIROQUA (0-4, 0-1): Sam Jett 7, Jared Anderson 8, Andrew Wedwick 13, Steve Diehl 7, Anthony Rappl 28, Ben Tunks 2.

ARCADIA 71, LUTHER 61

Luther;32;29;—;61

Arcadia;26;45;—;71

LUTHER (1-2): Emery Byus 17, Joey McNamara 2, Joshua Klawiter 3, Ben Kutz 12, Noah Matzke 10, Alex Kish 2, I. Loersch 2, Nick Koenig 2, Bennet Loersch 11.

ARCADIA (2-0, 1-0): Trace Bjorge 2, Brennan Scow 5, Isaac Andre 12, Damian Boberg 4, Michael Schweisthal 11, Curtis Weltzien 13, Nolan Martin 24.

DAIRYLAND

MELROSE-MINDORO 49, AUGUSTA 41

Augusta;15;26;—;41

Mel-Min;27;22;—;49

AUGUSTA): Ryan Grunewald 6, Andrew Perkovich 2, Preston Waugh 2, Carter Jacobs 16, Mike Livington 2, Tanner Alix 13

MEL-MIN: Connor Christopherson 11, Brett Gerbes 3, Drew Blaken 5, Andrew Scafe 14, Andrew Antony 8, James Polenz 8.

BLAIR-TAYLOR 77, GILMANTON 66

Blair-Taylor;35;42;—;77

Gilmanton;32;34;—;66

BLAIR-TAYLOR (1-1, 1-1): Isaac Nerby 10, Tyler Kirchner 11, Josh Olson 6, Nick Shepherd 8, Matt Waldera 24, Logan Smith 8, Kyle Steien 9

GILMANTON (0-3, 0-1): Jeren Rud 12, Tanner Hovey 28k, Carter Rud 3, Chandler Plank 13, Cody Serum 4, Caleb Rud 6

THREE RIVERS

CALEDONIA 63, RUSHFORD-PETERSON 36

Rushford-Peterson;14;22;—;36

Caledonia;28;35;—;63

RUSHFORD-PETERSON (0-1, 0-1): Landon Skalet 5, Peyton Morrison 1, Payton Hahn 5, Jacob Paulson 6, Ben Ansell 6, Kobe Lind 3, Dawson Dahl 4, Luke O’Hare 4, Vinnie Mason 2.

CALEDONIA (1-0, 1-0): Riley Gavin 10, Jordan Burg 3, Austin Heim 2, Casey Storlie 6, Tate Meiners 2, Noah King 16, Marten Morem 7, Owen King 10, Sam Barthel 3, Eic Augedahl 2, Walker Spier 2.

NONCONFERENCE

CENTRAL 70, MARSHFIELD 41

Marshfield;7;34;—;41

Central;42;28;—;70

MARSHFIELD (2-3): Isaac Meverden 1, Brant Bohman 3, Tommy Olson 3, Reed Miller 19, Seth Anderson 6, Preston Wagner 9.

CENTRAL (1-1): David Hayden 3, Deandre Davis 4, Cole Koopman 3, Clayton Phillips 4, Noah Parcher 11, Jordan Davis 12, Brecken Austin 3, Johnny Davis 24, Charlie Masewicz 3, Tyrese Schultz 3.

SPARTA 60, WESTBY 48

Westby;18;30;—;48

Sparta;39;21;—;60

WESTBY (0-3): Sam Strangstalien 5, Alex Gluch 7, Davontae Spears 13, Joe Armbruster 5, Ryan Daines 16.

SPARTA (3-1): Juan Aguilar 2, Alex Burke 13, Nick Church 13, Nick Church 15, Raymond Brown 3, Jaden Raymer 13, Jacob Burchardt 2, Wesley Yahnke 6.

LOGAN 75, MENOMONIE 56

Logan;39;36;—;75

Menomonie;28;28;—;56

LOGAN (2-0): Josh McGrath 4, C.J. Siegel 29, Devin Moran 7, Jacksun Hamilton 5, Matthew Borsheim 5, Maguire Werner 11, Calvin Mavin 10, Jhakai Funches 4.

MENOMONIE (0-3): E. Wurtzel 6, D. Boecker 12, J. Ebert 18, J. Kressin 11, S. Sleichert 4, D. Barthen 2, S. Zbornik 3.

EAU CLAIRE NORTH 71, HOLMEN 49

Holmen;26;23;—;49

Eau Claire North;28;43;—;71

HOLMEN: Craig Newsome 11, Jacob Clements 4, Jimmy Gillespie 12, Cameron Weber 7, Kevin Koelbl 7, Sawyer Phillips 4, Tate Grass 4

ECN: Jack Kron 15, Dalton Banks 21, Preston Dorn 5, Noah Hanson 18, Kallstrom 2, Fisher 2, Mayer 4, Thompson 2

BROOKWOOD 63, DE SOTO 40

De Soto;26;14;—;40

Brookwood;38;25;—;63

DE SOTO: Riggin Beck 14, Evan Overby 6, Isaiah Zink 5, Brock Venner 5, Grant Chapes 4, Kaden Pedretti 3, Dylan Chapes 2, Carter Steger 1.

BROOKWOOD: Robert Cunitz 38, Lukas Summerfield 3, Garrett Gerke 7, Orrie Maurhoff 9, Kaden Laufenberg 4, Aaron Dwyer 2.

DEFOREST 76, ONALASKA 68 OT

Onalaska;32;30;6;—;68

De Forest;24;38;14;—;76

ONALASKA: Hank Olsen 4, Carson Arenz 13, Tyrell Stuttley 17, Sam Kick 14, Noah Skifton 4, Gavin McGrath 10, Landon Skemp 7.

DE FOREST: Riggs 6, Klein 16, Schroeder 22, Westra 25, Vounhoff 4, Magli 4

ROYALL 64, COULEE CHRISTIAN 40

Royall;27;37;—;64

Coulee Christian;20;20;—;40

ROYALL (3-0): Jaydyn Enzenbacher 10, Josh Kolodzinski 4, Nick Murray 2, Tristan Welchin 14, Dan Retzloff 3, Seth Brown 29, Cameron Townsend 4.

COULEE CHRISTIAN (2-3): Jesse Miller 15, Jordan Wilkins 8, Tim Heberlein 4, Eric Katsma 6,Braeden Keeney 7.

GIRLS BASKETBALL

THREE RIVERS

CALEDONIA 56, RUSHFORD-PETERSON 39

Caledonia;32;24;—;56

Rushford-Peterson;16;23;—;39

CALEDONIA (3-0): Kaitlin Conniff 2, Jenna Banse 3, Ashley Schoreder 13, Katie Tornstrom 9, Jenna Twite 4, Heidi Bolduan 8, Eva Welscher 11.

RUSHFORD-PETERSON (1-3): Nicole Blagsvedt 8, Kjersta Hinz 15, Lauren Lawston 9, Peyton Hoiness 3, Megan Oian 4.

ONALASKA 53, MENOMONIE 34

Menomonie;16;18;—;34

Onalaska;29;24;—;53

MENOMONIE (2-3): Boettcher 8, Johnson 7, Hemauer 5, Mogen 4, McLoed 3, Steinmetz 2, Hastings 2, Hagman 2, Steiner 1.

ONALASKA (5-1): Lexi Miller 14, Molly Garrity 9, Jayln Dobbins 8, Kenzie Miller 6, Emma Gamoke 5, Olivia Gamoke 4, Mariah Wick 3, Berke Radde 2, Kay Dale 2.

EAU CLAIRE MEMORIAL 60, CENTRAL 44

Central;25;19;—;44

Eau Claire Memorial;22;38;—;60

CENTRAL (2-3): Maddie Trussoni 14, Sophie Leinfelder 7, Ally Pangier 2, Rachel Peterson 8, Avalon Miller 3, Emily Secord 9, Grace Amunson 1

ECM (1-4): Jessica Massey 10, Jada Biermeier 23, Hannah Wright 6, Olivia Tangley 6, Sydney Hazuga 11, McKenzie Wessels 2, Regan Appleby 2.

AQUINAS 63, WEST SALEM 42

Aquinas;38;25;—;63

West Salem;24;18;—;42

AQUINAS (3-0): Jessa Peterson 2, Taylor Theusch 10, Lexi Donarski 20, Whittni Rezin 13, Madessa Collins 5, Kyah Steiner 4, Courtney Becker 5, Zoey Koblitz 1, Libby Hlavacka 3

WEST SALEM (2-2): Brooke Bentzen 7, Abbie Niemeier 5, Maddie Dutton 2, Kennah Olson 9, Haylee Gilster 6, Kara Gavaghan 2, Justine Rich 3, Maya Jacobson 4, Kendall Gerke 4.

ME 67, BANGOR 54

Mel-Min;28;39;—;67

Bangor;21;33;—;54

MEL-MIN (5-0): Teagan Frey 5, Calette Lockington 15, Mesa Byom 6, Katie Christopherson 20, Erika Simmons 9, Emily Herzberg 12.

BANGOR (2-2): Ariana Hundt 9, Ashlie Lockington 4, Haylee Leonard 2, Emma Wittmershaus 29, Jaclynn Freit 9, Courtney Oesterle 1.

WESTBY 49, SPARTA 40

Sparta;15;25;—;40

Westby;24;25;—;49

SPARTA (0-4): Callie Ziebell 14, Brielle Savor 2, Rorie Marx 15, Emma Smith 7, Alexchie Keiper 2.

WESTBY (2-3): Lexi Crume 6, Kenzie Von Ruden 11, Miranda Del Medico 7, Molly Stenslien 10, Josie Bishop 10, Alayna Winterfield 4.

TOMAH 65, WISCONSIN RAPIDS 45

Tomah;36;29;—;65

Wisconsin Rapids;22;23;—;45

TOMAH: Lindsey Conway 7, Ella Plueger 1, Madison Lindauer 21, Madisyn Brey 17, Reis Derousseau 12, Mallory Pierce 2, Emma Liek 5.

WISCONSIN RAPIDS: Kohls 3, Kautzer 10, Wilhourn 11, Huglen 6, Vechinski 4, Peterson 2, Paitel 9. .

INDEPENDENCE 56, CASHTON 27

Independence;39;17;—;56

Cashton;15;12;—;27

INDEPENDENCE (2-1, 1-1): Cassidy Kabus 15, Brianna Troug 5, Daniella Warner 12, Lynnsey Tuschner 14, Nicole Filla 10.

CASHTON (2-2, 1-0): Allison Brownell 2, Olivia Hemmersbach 4, Hailey Huntzicker 4, Shelby Hanson 15, Olivia Meyers 1, Taylor Hanley 1.

CUBA CITY 55, PRAIRIE DU CHIEN 27

Cuba City;31;24;—;55

Prairie du Chien;17;10;—;27

CUBA CITY: Elizabeth Misky 15, Megan Hartl 7, Parker Kopp 8, Courtney Busch 3, Kiera Holzemer 18, Jadyn Reese 1, Maddi Busch 1, Jenna Droessler 1.

PdC (1-4): Brytta Sagedahl 2, Ella Hager 2, Molly Mason 3, MacKenzie Knapp 4, Keya Welch 3, McKenna Kenney 2, Gabby Ritchie 9, Hope Meyer 2.

Other Scores

La Farge 41, Weston 35

Seneca 73, Ithaca 21

Kickapoo 44, De Soto 15

BOYS HOCKEY

COULEE

Black River Falls 6, Viroqua 2

NONCONFERENCE

Eau Claire North 3, Onalaska 2 (OT). Records: O 3-2.

West Salem 8, La Crescent 0. Records: WS 4-0, LC 0-4.

WRESTLING

NONCONFERENCE

G-E-T/Melrose-Mindoro 62, Logan/Central 7. 

0
0
0
0
0