{{featured_button_text}}

The WIAA has released the eight-team groupings for each division of the upcoming playoffs.

Pairings will be released by the WIAA on Saturday after coaches meet to discuss seeds.

Both of the Coulee Region's Division 2 qualifiers have been placed together. Holmen (6-3) and Central (5-4) are grouped with Hartford (9-0), Milton (8-1), Monona Grove (4-5), Oregon (4-5), Watertown (6-3) and Waunakee (8-1).

Hartford won the North Shore Conference and Milton won the Badger-South as the only conference champions in the bunch.

Onalaska (8-1) and Sparta (7-2) are also grouped together in Division 3, where they are joined by DeForest (9-0), McFarland (6-3), Monroe (5-4), Reedsburg (7-2), Sauk Prairie (6-3) and Stoughton (7-2).

The Hilltoppers won the MVC, and DeForest won the Badger-North.

Black River Falls (5-4) is the only local team in Division 4, and its group includes Baldwin-Woodville (7-2), Freedom (9-0), Little Chute (5-4), Northland Pines (5-4), Osceola (6-3), Saint Croix Central (7-2) and Wrightstown (7-2).

Conference champs there include Baldwin-Woodville (Middle Border) and Freedom (North Eastern).

One group in Division 5 is loaded with Coulee Region teams. Aquinas (6-3) is joined by Arcadia (5-4), G-E-T (8-1), Prairie du Chien (8-1), Columbus (6-3), Marshall (2-7), New Glarus/Monticello (5-4) and Platteville (6-3).

The Red Hawks, who won the South Central, are the only conference champion in that group.

Melrose-Mindoro (5-4) is the area's lone Division 6 representative and is grouped with Benton/Scales Mound (7-1), Darlington (6-3), Lancaster (8-1), Mineral Point (9-0), Mondovi (9-0), Osseo-Fairchild (5-4) and Whitehall (4-5).

You have free articles remaining.

Become a Member

Register for more free articles.
Stay logged in to skip the surveys.

Mineral Point won the SWAL, while Mondovi won the Dunn-St. Croix.

Bangor (9-0) and Blair-Taylor (7-2) are in a Division 7 group with Augusta (6-3), Clear Lake (5-4), Eleva-Strum (6-3), Pepin/Alma (5-4), Turtle Lake (6-3) and Webster (4-4).

The Cardinals won the Scenic Bluffs, and the Wildcats emerged as champs in the Dairyland.

Sticking with Division 7, De Soto (7-2) and Cashton (5-4) are paired with Black Hawk/Warren (9-0), Highland (5-4), Ithaca (7-2), Potosi/Cassville (7-2), River Ridge (6-3) and Wauzeka/Seneca (6-3).

Ithaca won the Ridge and Valley and Black Hawk/Warren the Six Rivers.

The final Division 7 qualifier is Brookwood (7-2), which is matched with Burlington Catholic Central (5-4), Hilbert (9-0), Hillsboro (5-4), Oshkosh Lourdes (9-0), Randolph (7-2), Reedsville (5-4) and Rosholt (4-5).

Hilbert won the Big East and Oshkosh Lourdes the Trailways-Small.

Come back to lacrossetribune.com on Saturday to find out the first-round pairings.


High school football: Week 9 in the La Crosse area; WIAA playoff pairings released

Stories, photos and videos from across the region.

Want to see more local sports coverage like this?

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
2