You have permission to edit this article.
Edit
Track Flashback | Jump Records

Track Flashback | Jump Records

From the Track Flashback: A look at La Crosse area track and field record holders series
{{featured_button_text}}

Event records in throws for every school in the Tribune’s coverage area. Records are reported as submitted by schools:

BOYS

High jump: Kobe King (Central, 2017) 6-8½; Ryan Antoniewicz (PdC, 2013) 6-7; Jake Koss (Melrose-Mindoro, 2008) 6-7; Nick Nielsen (Logan, 1996) 6-7; Paul Olson (Onalaska, 1986) 6-7; Adam Schneider (Aquinas, 2007) 6-7; Davis Wenthe (G-E-T, 2020) 6-7; Noah Leeser (Holmen, 2018) 6-6½; Brett Thompson (West Salem, 2015) 6-6½; Cade Amborn (Bangor, 2018) 6-6; Bryce Edwards (Sparta, 2019) 6-6; Erik Halvorsen (Arcadia, 1986) 6-6; Cory White (Tomah, 2011) 6-6; Kevin Cook (Westby, 1972) 6-5; Kyle Holmgreen (BRF, 2000) 6-5; West Spier (Caledonia/Houston, 2013) 6-5; Ben Butterfield (La Crescent-Hokah, 1994) 6-4; Eric Endicott (Viroqua, 1977) 6-4; Paul Mendell (Onalaska Luther, 1980) 6-4; Patrick Slattery (Cashton, 2004, 2005) 6-4; Dan Leis (De Soto, 1982) 6-3; Reggie Kujak (Blair-Taylor, 2010) 6-2; Dylan Smith (Brookwood, 2015) 6-2; Doug Sullivan (Brookwood, 2015) 6-2; Jim Von Lanken (Brookwood, 2015) 6-2.

Long jump: Aric Elmore (Logan, 2014) 23-5; Landon Peterson (Onalaska, 2019) 23-2¾; Jeff Kaufman (Central, 1974) 23-1; Sawyer Smith (Central, 2012) 23-1; Cam Hanson (G-E-T, 2018) 22-9; Isaac Vazquez (Arcadia, 2009) 22-7½; Matt Ferry (Tomah, 2010) 22-6¾; Travis Horstman (Holmen, 1992) 22-5¾; Brian Bernett (Sparta, 1998) 22-4; Byron Neal (Aquinas, 2011) 22-3¾; Scott McConnell (Blair-Taylor, 1994) 22-2½; Tanner Roach (PdC, 2011) 22-2; Jordan Millis (BRF, 2012) 22-1¾; Peter Griffin (Caledonia/Houston, 1993) 22-0¼; Tanner Duffy (La Crescent-Hokah, 2016) 22-1; Troy McGregor (Viroqua, 1993) 21-11; Shawn McMahon (West Salem, 1994) 21-9¼; Eddie Ikert (Bangor, 2001) 21-7½; Jonathan Carlson (Onalaska Luther, 2010) 21-7¼; Darin Young (Melrose-Mindoro, 1989) 21-7; George Spyier (Westby, 1925) 21-4; Rian Tuma (Cashton, 2001) 21-2; Brock Giese (Brookwood, 2010) 20-7½; Doug Strasser (De Soto, 1987) 20-5.

Triple jump: Travis Horstman (Holmen, 1992) 47-8½; Kenny Winslow (Logan, 2010) 46-10½; Andrew J. Sierzant (Central, 2008) 45-11; Steve Teeples (BRF, 2003) 45-6½; John Dietrich (Onalaska, 1989) 45-2¾; Collin Eswein (Tomah, 2015) 45-2; Jacob Welch (West Salem, 2007) 45-2; Rob O’Hotto (Aquinas, 1987) 45-1; Isaac Vazquez (Arcadia, 2009) 45-0½; Dylan Schmidt (G-E-T, 2009) 44-8; Adam Tallman (Bangor, 2018) 44-8; Chris Jandt (Caledonia, 2005) 43-10½; Jordan Young (Melrose-Mindoro, 2005) 43-9½; Don Steger (PdC, 1987) 43-8; Noah Shea (Westby, 2016) 43-7½; Josh Vande Berg (La Crescent-Hokah, 1991) 43-5¼; Joe Poshepny (Viroqua, 2010) 43-4; Hank Kujak (Blair-Taylor, 2010) 42-9½; Ryan Wisniewski (Sparta, 2015) 42-1; Lance Rudolph (Onalaska Luther, 1986) 42-7; Matt Von Ruden (Cashton, 1989) 41-7; Brock Giese (Brookwood, 2010) 41-6; Chris Crusan (De Soto, 1996) 40-8.

Pole vault: Owen Gluch (Westby, 2017) 15-0; Craig Jeranek (Logan, 1995) 15-0; Kellen Kravik (Bangor, 2016) 15-0; Isaac Lock (Onalaska, 2016) 15-0; Ben Stern (Melrose-Mindoro, 1998) 15-0; Mike Flanagan (Aquinas, 1981) 14-3; Tom Hackett (Central, 1978) 14-3; Ben Haines (Tomah, 2006) 14-3; Jeff Rainwater (Sparta, 1990) 14-3; Derek Wenzlaff (Arcadia, 1996) 14-3; Shane Hernesman (PdC, 1989) 14-1; Dexter Larson (Holmen, 2019) 14-1; Cliff McCann (Viroqua, 2010) 14-0; Noah Reedy (West Salem, 2016) 13-10; Jack Marley (G-E-T, 2018) 13-6; Mike Smith (Cashton, 1986) 13-6; Ryan Olson (Blair-Taylor, 2006) 13-0; Mike Roth (La Crescent-Hokah, 1984) 12-10; Jason Hornby (BRF, 1995) 12-9; Jonah Spegman (BRF, 2001) 12-9; Rich Tully (De Soto, 1985) 12-9; Dan Maedke (Onalaska Luther, 2006) 12-3; Pat Danaher (Caledonia/Houston, 1973) 11-3.

GIRLS

High jump: Brianna Polus (Caledonia/Houston, 2005) 5-9; Lori Dickman (PdC, 1983) 5-7½; Ann Kildahl (Tomah, 1981) 5-7; Emily Babinec (Onalaska Luther, 2000) 5-6; Katie Dukatz (Central, 2000) 5-6; Kylee Jostad (Holmen, 2017) 5-6; Amy Rentschler (Onalaska, 2004) 5-6; Nancy Tessmer (Logan, 1988) 5-6; Chelsea Von Ruden (Sparta, 2006) 5-6; Jessie Welch (West Salem) 5-6; Adelynn Hyatt (Cashton, 2019) 5-5; Mary Nelson (Arcadia, 1980) 5-5; Lexi Donarski (Aquinas, 2017) 5-4; Sidney Everson (G-E-T, 2015) 5-4; Lilly Palmer (Blair-Taylor, 1997) 5-4; Abby Verthein (La Crescent-Hokah, 2003) 5-4; Jenna Galstad (Westby, 2010) 5-3; Sarah Glover (Westby, 1994) 5-3; Jodi Kriesel (Melrose-Mindoro, 1983) 5-3; Natalie Randa (De Soto, 2019) 5-3; Beth Skaer (Bangor, 2001) 5-3; Sarah Switz (Westby, 1998) 5-3; Carmen Conway (Viroqua, 1987) 5-2; Abbey Johnson (BRF, 2012) 5-2; Kaitlyn Kanis (Viroqua, 2011) 5-2; Rachel Nigh (Viroqua, 2017) 5-2; Laura Wilson (BRF, 1985) 5-2; Mindy Berendes (Brookwood, 2014) 5-0; Ty Kaiser (Brookwood, 2014) 5-0; Molly Kotten (Brookwood, 2014) 5-0.

Long jump: Emily Worden (Logan, 2008) 19-1½; Patty Heimerman (Aquinas, 1978) 19-1¼; Maya Vazquez (Arcadia, 2009) 18-10; Jenna Ladsten (Blair-Taylor, 2013) 18-4; Sage Swanson (Central, 2013) 18-2; Jean Duve (PdC, 1977) 18-1; Danielle Kohlwey (Holmen, 2015) 18-0½; Caitlin Laudon (BRF, 2007) 17-10½; Grace Hebel (Westby, 2019) 17-9¾; Tatiana Rice (G-E-T, 2012) 17-8¾; Erin Gatzke (Sparta, 1996) 17-8; Isabel Lindgren (De Soto, 2018) 17-8; Kris Schmitz (Caledonia/Houston, 1989) 17-8; Jamie Schmitz (Cashton, 2016) 17-7¼; Jessi Smith (Onalaska Luther, 2009) 17-7; Melissa Moravec (Tomah, 2008) 17-6½; Laurie Carrie (Melrose-Mindoro, 1983) 17-4; Shelly Netwal (Onalaska, 1987) 17-4; Xana Leum (Viroqua, 2019) 17-3¼; Sue Molitor (West Salem, 1976) 17-2½; Jolene Harlos (La Crescent-Hokah, 1998) 17-0; Ashlie Lockington (Bangor, 2018) 16-11½; Briana Nelson (Brookwood, 2016) 16-8.

Triple jump: Emily Haines (Tomah, 2009) 38-6; Emily Herzberg (Melrose-Mindoro, 2018) 38-4¼; Emily Worden (Logan, 2009) 38-4¼; Grace Hebel (Westby, 2019) 38-2; Ashlie Lockington (Bangor, 2018) 37-10; Betsy Schreier (Cashton, 2015) 37-10; Eli Sommerfeldt (West Salem, 1994) 37-9; Amanda Wiebke (Onalaska, 2016) 37-9; Xana Leum (Viroqua, 2018) 37-1¾; Erika Suchla (Arcadia, 2008) 37-1¾; Tatiana Rice (G-E-T, 2011) 37-1; Kylah Frederixon (Blair-Taylor, 2019) 36-7¾; Laurie Schroeder (Holmen, 1984) 36-6½; Val Burbach (Central, 1987) 36-5; Sage Swanson (Central, 2013) 36-5; Kasey Ballwahn (De Soto, 2012) 36-0; Caitlin Laudon (BRF, 2007) 35-9¼; Samantha Wermager (Caledonia/Houston, 2009) 35-8½; Jill Welda (Onalaska Luther, 1988) 35-8; Jenny Newburg (Sparta, 1993) 35-3; Linda Lorenz (PdC, 1985) 35-1¾; Katie Gaspard (Aquinas, 2006) 34-6¾; Emmarie Byom (La Crescent-Hokah, 2018) 33-8½; Allyson Nelson (Brookwood, 2015) 32-9.

Pole vault: Linse Wilbur (Westby, 2017) 11-6; Shannon Stever (La Crescent-Hokah, 2009) 11-4; Emily Mitzelfeldt (Onalaska, 2010) 10-9; Lyssa Veres (Viroqua, 2013) 10-9; Daphne Wehrs (Bangor, 2006) 10-9; Kaitlyn Ganrude (Logan, 2015) 10-6; Emma Madsen (Holmen, 2013) 10-6; Taryn McKeeth (Arcadia, 2008) 10-6; Cheyanne Reglin (Arcadia, 2009) 10-6; Margo Sendelbach (Arcadia, 2004) 10-6; Lila Tully (De Soto, 2019) 10-6; Kaliann Bauer (PdC, 2010) 10-0; Katrina Von Arx (Aquinas, 2012) 10-0; Marit Henckel (Onalaska Luther, 2011) 9-9; Hannah Brekke (Central, 2011) 9-6; Sarah Miller (West Salem, 2008) 9-6; Ellen Mills (G-E-T, 2018) 9-6; Sarah Novak (West Salem, 2017) 9-6; Courtney Wojcik (West Salem, 2007) 9-6; Mackensie Pampuch (Tomah, 2007) 9-0; Katy Zahrte (BRF, 2005) 9-0; Nikki Hansen (Caledonia, 2010) 8-9; Amy Fritsch (Sparta, 2009) 8-6; Lindsey Frederixon (Blair-Taylor, 2002) 8-0; Macy Lien (Blair-Taylor, 2019) 8-0; Kacee Saxe (Blair-Taylor, 2004) 8--0; Shannon Sadler (Melrose-Mindoro, 2000) 7-0.

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News